Procesų ir reiškinių terminai


Terminai, skirti apibūdinti kompiuterinius procesus ar reiškinius

Jei esate kompiuterių vartotojas, tikriausiai ne kartą yra tekę susidurti su keistu mėlynu langu, kuriame baltomis raidėmis prirašyta visokių protu nesuvokiamų raidžių ir skaičių kratiniu. Tai – ne kas kita, o proceso pasekmė, kuri turi net savo pavadinimą. Kad pasijustumėte labiau priartėjusiais prie skaitmeninio amžiaus stebuklų išmanymo, siūlome pasidairyti procesų bei kompiuterinių reiškinių terminuose.


BSoD


BSoD
BSoD

Teisingas lietuviškas atitikmuo – Mėlynas Mirties Langas (ang. BSoD – Blue Screen of Death). Šis reiškinys pasitaiko išskirtinai Microsoft Windows operacinėse sistemose ir byloja apie gana sudėtingą programinį arba techninį gedimą. Šio reiškinio priežastys gali būti įvairios – techninis kažkurio iš įrenginių gedimas, programinis operacinės sistemos gedimas arba programinės dalies nesuderinamumas su technine dalimi. Bet kuriuo atveju, susidūrimas su šiuo reiškiniu kompiuterio vartotojui yra gana nemalonus, nes be specifinių žinių šis langas negali būti pašalintas, juo labiau šis reiškinys nėra iš tų, kuris stebuklingu būdu pradingtų perkrovus kompiuterį iš naujo. Jei jau taip nutiks, kad kompiuterio perkrovimas kažkokiu stebuklingu būdu pagelbėtų – laikykite save laimės kūdikiais, tačiau dažnu atveju su laime gausite prasilenkti ir pristatyti savo „ligoniuką“ į artimiausią kompiuterių remonto įmonę…


Instaliacija


Instaliacija
Instaliacija

Terminas kildinamas iš anglų kalbos žodžio „Install“ ir reiškia jis anglų kalboje daugiau, nei lietuviškasis „instalacijos“ terminas. Angliškai šis terminas reiškia „Įdiegimą, pa-/įjungimą, pridėjimą“, tačiau lietuviai „kompiuteristai“, naudodami žodį „instaliuoti“, turi galvoje programinės dalies įdiegimą. Dažniausiai tai reiškia operacinės sistemos („Windows“, „Linux“), programos („Office“, „Nero“) ar tvarkyklės (kad veiktų spausdintuvas) įdiegimą į kompiuterį.


Defragmentacija


Defragmentacija
Defragmentacija

Defragmentacijos terminas kilęs taip pat iš techninės anglų kalbos; žodis yra sudurtinis, o reikšmę sudaro „De-“ (atvirkštnis) „-fragmentacija“ (susiskaldymas). Tai yra procesas, kurio metu kietajame diske Bitai/Baitai sudėliojami taip, kad vieno dokumento vienetukai ir nuliukai būtų venas šalia kito. Būna, jog staiga ištrynėte muzikinį dokumentą (kažkas.mp3, 2 MB) ir sugalvojote vietoje jo parsisiųsti video klipą (kažkas.mpg, 20 MB), kuris „sveria“ dešimt kartų daugiau. Kadangi kietajame diske informacija rašoma į tą vietą, kuri yra tuščia ir kuo arčiau centro (kad „rankai“ reikėtų kuo mažiau slinkti į disko pakraštį), vienas penktadalis (1/5) naujai parsisiųsto klipo bus įrašytas vietoje buvusio muzikinio dokumento, o likę keturi penktadaliai (4/5) – kažkur toliau nuo disko centro, kur tik bus rasta laisvos vietos. Kietajam diskui toks vientiso dokumento suskaldymas dalimis neturi įtakos, jei tokių dokumentų nėra daug, tačiau einant lakui, trinant dokumentus ir jų vietoj rašant naujus, tokių dokumentų prisirenka daugybė. Žinant kietojo disko veikimo principą, kuris labai panašus į patefono (besisukantį diską „skaito“ ir „rašo“ tam tikra „ranka“ su jautria galvute/adata), galime daryti išvadą, jog kuo daugiau fragmentuotų (suskaldytų dalimis) dokumentų yra diske, tuo labiau kietojo disko „ranka“ pluš.
Defragmentacijos procesas – tai tokių dokumentų bitų/baitų surinkimas į vieną vientisą bitų/baitų įrašą, kad kietojo disko „rankai“ nereikėtų šokinėt per visą besisukančio disko plotą beieškant dokumento fragmentų; kad visas dokumentas būtų „užrašomas“ į vientisą vienetukų/nuliukų eilę.


FSB, magistralė

Magistralės
Magistralės

Šis terminas lietuviškai teisingas. Magistrales turi visi įrenginiai, kurie siunčia ir gauna kažkokius duomenis ir skirti darbui su duomenimis. Dažniausiai galvoje turimas trumpinys kompiuteriuose – FSB (ang. Front Side Buss). Magistralė – tai tiesioginis kelias tarp darbinės atminties (RAM), šiaurinio tilto ir centrinio procesoriaus (CPU). Magistralės „greitis“ skaičiuojamas hercais (Hz), ir kuo jis didesnis, tuo greitesnis duomenų apsikeitimas tarp darbinės atminties ir centrinio procesoriaus.


Particija/kietojo disko skirsnis


Kieto disko skirsniai
Kieto disko skirsniai
Kietojo disko skirsnis – tai kietojo disko „suskaldymas“ į loginius ar išplėstinius skirsnius programiniu būdu. Kadangi kietąjį diską sudaro vientisa platforma, skirta duomenims įrašyti ir nuskaityti, kartais yra patogu tuos duomenis grupuoti į atskirus skirsnius. Tarkime, programiniu būdu perskėlus kietąjį diską į 2 dalis, pirmoje dalyje, kurios pavadinimas Windows aplinkoje būna „Vietinis diskas C:\“, yra galima diegti pačią operacinę sistemą ir programas, o antrąją dalį naudoti asmeninių duomenų laikymui. Esant tokiai būsenai, vartotojas gali nepergyventi dėl asmeninių duomenų saugumo operacinės sistemos gedimo atveju, nes operacinės sistemos perinstaliavimo metu yra naudojamas tik tas skirsnis, kuriame pati operacinė sistema ir randasi. Bet kuriuo atveju, ši situacija atitinka tikrovę TIK tada, jei vartotojas VISUS savo asmeninius duomenis ir laiko antrajame ar trečiajame skirsniuose, nes pasitaiko ir tokių atvejų, jog kažkas prieš tai vartotojui perskėlė kietąjį diską į kelis skirsnius, tačiau vartotojas vis vien visus duomenis laiko pirmajame skirsnyje, o antrasis taip ir „tūno“ nenaudojamas…
Skirsnių paskirtis neapsiriboja vien duomenų saugojimu/nesaugojimu. Skirtinguose skirsniuose galima įdiegti skirtingas operacines sistemas, pvz. viename kompiuteryje galima įdiegti ir Windows 7, ir Linux Ubuntu, atitinkamai viena operacinė sistema viename skirsnyje, kita operacinė sistema – kitame.
Be to, kiekvienas skirsnis turi savo „formatą“. Tik šiuolaikinės ir universalesnės operacinės sistemos geba „pamatyti“ skirtingus skirsnių formatus. Pavyzdžiui, Windows operacinės sistemos gali būti diegiamos tik į FAT32 ar NTFS formatus; Windows 7/8 „mato“ ir FAT16/32 ir NTFS formatavimą, tačiau nemato Linux platformoms skirtų formatavimų.

Jūsų nugirstas terminas


Čia atsirastų Jūsų nugirsto termino paaiškinimas jei Jūs jį tik mums pasiūlytumėte pasinaudoję dešinėje pusėje esančia užklausos forma… 🙂


Jei šiame skyrelyje neradote kompiuterinio termino paaiškinimo – klauskite mūsų tiesiogiai pasinaudodami užklausos forma pateikiama dešinėje.

Parašykite komentarą