Įrenginių ir komponentų terminai


Dažniausiai vartojami kompiuterinių įrenginių ir komponentų terminai

Čia pateikiame dažniausiai vartojamus kompiuterinės technikos įrenginių ar komponentų terminus. Terminai nėra „oficialūs“, tad jų nerasite lietuvių kalbos žodynuose, juos vartoja „kompiuteristai“, kuriems dažnai į kalbininkų siūlomus variantus nusispjaut dėl siūlomų terminų sudėtingumo arba „kvailo skambėjimo“.


Hardas


Kietasis diskas
Kietasis diskas

Teisingas lietuviškas atitikmuo – kietasis diskas arba magnetinė laikmena. Trumpinys – HDD (ang. Hard Disk Drive). Tai įrenginys, kurį turi visi kompiuteriai, jame laikoma visa informacija – nuo operacinės sistemos dokumentų, iki asmeninės vartotojo informacijos (nuotraukos, filmai ir t.t.).


Procas


Centrinis procesorius
Centrinis procesorius

Teisingas lietuviškas atitikmuo – procesorius. Kompiuteris turi nuo 2 iki 4 procesorių, tačiau dažniausiai turima omenyje tik vienas iš jų – centrinis procesorius (ang. – CPU, Central Processing Unit). Kiti procesoriai, tokie kaip šiaurinis tiltas, vaizdo apdorojimo procesorius bei pietinis tiltas vadinami atitinkamai „Šiaurė“, „Vaizduškė“ bei „Pietūs“.


Ramai/ramas


Darbinė atmintis
Darbinė atmintis

Teisingas lietuviškas atitikmuo – laikinoji arba darbinė atmintis. Trumpinys – RAM (ang. Random Access Memory). Bet koks kompiuterinis įtaisas turi darbinę atmintį, kuri reikalinga greitam duomenų perdavimui centriniam procesoriui apdoroti. Kadangi pagrindinė laikmena (kietasis diskas, ROM) dažnu atveju (bet ne visada) yra sąlyginai lėtesni, duomenys, kuriuos procesorius tikėtina jog apdoros, paruošiami šiam procesui ir laikomi greitesnėje atmintyje, iš kurios duomenys procesorių pasiekia daug greičiau, dėl to ir vadinama „darbine“ atmintimi.


Motina/mamkė/motininė plokštė


Pagrindinė plokštė
Pagrindinė plokštė

Teisingas lietuviškas atitikmuo – pagrindinė plokštė. Trumpinys – MB (ang. Mother Board). Jei centrinis procesorius (CPU) būtų vadinamas kompiuterio smegenimis, tai pagrindinė plokštė būtų galva ir visas kitas likęs kūnas be organų, kurioje „įmontuotos“ smegenys ir prie jos prijungti visi kiti įrenginiai. Pagrindinę plokštę turi visi be išimties elektronikos įrenginiai, ar tai būtų kompiuteris, ar elektroninis laikrodis. Ant pagrindinės plokštės montuojami visi kiti įrenginiai, tiek dedikuoti, tiek ir integruoti. Kaip taisyklė, ant pagrindinės plokštės montuojamas centrinis procesorius, šiaurinis tiltas bei darbinė atmintis. Kiti komponentai prijungiami į sistemą atitinkamomis jungtimis taip pat prie pagrindinės plokštės.


Matrica


Matrica
Matrica

Teisingas lietuviškas atitikmuo – skystųjų kristalų displėjus arba tiesiog ekranas. Trumpinys – LCD (ang. Liquid Cristal Display). Šį įrenginį turi visa kompiuterizuota technika, kurios rezultatai pateikiami grafiškai, t.y. vaizdu. Pavadinimas „Matrica“ kilęs iš įrenginio specifikos, o specifika jo tokia, kad visą ekraną sudaro 3 (RGB – ang. Red Green Blue) arba dabar jau 4 (WRGB – ang. White Red Green Blue) spalvų taškai, kurie sudėti į matricą kaip vienas aktyvus taškas. Užsižiebiant skirtingų spalvų taškams yra formuojamas vaizdas. Komandas, kuriuos taškus ir kurioje vietoje uždegti reikia, matricai siunčia vaizdo apdorojimo procesorius.


Šiaurė/Šiaurinis tiltas/Čipsetas

Šiaurinis tiltas
Šiaurinis tiltas

Terminas „Šiaurinis tiltas“ lietuviškai teisingas. Gali pasitaikyti trumpinys NB (ang. North Bridge). Jei centrinis procesorius (CPU) yra „smegenys“, pagrindinė plokštė – „visas likęs kūnas be organų“, tai šiaurinis tiltas būtų „stuburas“. Jo paskirtis – sujungti periferijos įrenginius, darbinę atmintį, vaizdo apdorojimo įrenginį ir centrinį procesorių tarpusavyje. Šiuolaikiniuose kompiuterizuotuose įrenginiuose šiaurinis tiltas atlieka daug svarbesnį vaidmenį, nes į šį procesorių būna sujungiami ir pietinis tiltas (atsakingas už „lėtus“ įrenginius, pvz. kietasis diskas ar USB jungtys), ir vaizdo apdorojimo posistemė. Tokiu atveju gaunama, jog šiaurinis tiltas tampa tuo reiškiniu, į kurį veda visi keliai. Arba frazę „Visi keliai veda į Romą“ kompiuteriuose galėtumėme panaudoti kaip „Visi keliai susitinka šiauriniame tilte“.

Vaizdo plokštė/Vaizduškė


Vaizdo plokštė
Vaizdo plokštė
Vaizdo procesorius
Vaizdo procesorius

Teisingas lietuviškas atitikmuo – vaizdo posistemė arba vaizdo plokštė. Iš esmės, šie terminai vienas nuo kito skiriasi savo principu. Nereikėtų maišyti „Vaizdo plokštės“ su „Vaizdo posisteme“. Vaizdo plokštė – tai nedidelė atskira plokštė, ant kurios montuojamas vaizdo apdorojimo procesorius. Tokiu atveju, vaizdo sprendimas vadinamas dedikuotu, nes vaizdo posistemė dirba atskirai nuo likusio kompiuterio (kaip atskiras kompiuteris, kuris atlieka tik vaizdo apdorojimo procesus). Kitu atveju, kai vaizdo sprendimas vadinamas „Integruotu“, vaizdo apdorojimo procesorius būna arba integruotas į šiaurinį tiltą, arba į patį centrinį procesorių. Reikėtų nepamiršti, kad vaizdo posistemė – tai ne plokštė, o procesorius, kuris apdoroja su vaizdu susijusią informaciją. Vaizdo plokštė – tai tik vaizdo procesoriui skirta plokštė, ant kuriuos montuojamas pats vaizdo procesorius ir tik jam dedikuota darbinė atmintis. Esant vaizdo posistemei integruotai į šiaurinį tiltą ar centrinį procesorių, vaizdo apdorojimo procesorius naudoja pagrindinė darbinę atmintį.


Jūsų nugirstas terminas


Čia atsirastų Jūsų nugirsto termino paaiškinimas jei Jūs jį tik mums pasiūlytumėte pasinaudoję dešinėje pusėje esančia užklausos forma… 🙂


Jei šiame skyrelyje neradote kompiuterinio termino paaiškinimo – klauskite mūsų tiesiogiai pasinaudodami užklausos forma pateikiama dešinėje.

Parašykite komentarą