Centrinis procesorius – kas tai?


CENTRINIS PROCESORIUS (ang. CPU – Central Processing Unit; kai kur tekste naudosime angliškąjį terminą) yra kompiuterio sudedamoji dalis, mechaninis įrenginys, kuris nuskaito instrukcijas bei duomenis iš kompiuterinės programos bei, remdamasis jais, atlieka aritmetinius, loginius ir įvesties/išvesties sistemos operacijas. Šis terminas industrijoje vartojamas jau nuo 1960-ųjų. Procesorių forma, architektūra bei pajėgumas keitėsi visą laiką, tačiau fundamentalus procesų vykdymas išliko beveik nepakitęs.

Senesniuose kompiuteriuose procesoriai buvo montuojami ant vienos ar kelių elektroninių plokščių. Vėliau pasirodė mikroprocesoriai, kurių skaičiavimų, loginiai bei įvesties išvesties moduliai buvo montuojami silicio branduolyje. Pirmieji kompiuteriai, kurie naudojo mikroprocesorius, buvo asmeniniai kompiuteriai (ang. PC – Personal Computer) ir nedidelės darbinės stotys (ang. Wokstation). Nuo 1970-ųjų mikroprocesorių klasė tarp CPU tapo daug kartų spartesne, nes vienu metu viename kompiuteryje buvo galima naudoti daugiau nei vieną mikroprocesorių. Modernūs mikroprocesoriai yra plataus mąsto integriniai grandynai „supakuoti“ į vos kelių centimetrų dydžio modulį, kuris turi net iki kelių tūkstančių kontaktų!

Kai kurie kompiuteriai gali turėti kelis centrinius procesorius; jie vadinami multi-procesoriniais kompiuteriais. O kai kurie mikroprocesoriai (šiomis dienomis ypač dažnu atveju), keli mikroprocesoriai patalpinami ant vieno modulio ir tokie procesoriai vadinami multi-branduoliais (pvz. Core2Quad ar i7 su keturiais branduoliais, aštuoniomis „galvomis“).

Du tipiniai centrinio procesoriaus komponentai yra Aritmetinis Loginis Blokas (ang. ALU – Arithmetic Logic Unit) bei Kontrolinis Blokas (ang. CU – Control Block), kuris ištraukia instrukcijas iš atminties, jas iššifruoja bei vykdo.

Ne visos kompiuterinės sistemos remiasi CPU. Masyvo ar vektorinis procesorius turi keletą paralelių skaičiavimo elementų ir nė vienas iš blokų nėra vadinamas „centriniu“. Tokių paskirstytų skaičiavimų modelis remiasi paskirstytomis užduotimis tarp sujungtų procesorių

Laukite tęsinio…


Parašykite komentarą